Μετά την ευρεία παρουσίαση των συλλογών του ΜΜΣΤ στην Αθήνα κατά το 2007, που πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με το Μουσείο Μπενάκη, την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών και το Ζάππειο Μέγαρο, τα έργα του Μακεδονικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης το 2008  επέστρεψαν στη βάση τους και παρουσιάσθηκαν σε όλο τον εκθεσιακό χώρο του μουσείου.

Σήμερα, ένα μεγάλο μέρος της μόνιμης συλλογής του ΜΜΣΤ παρουσιάζεται στο χώρο του στη Θεσσαλονίκη στοχεύοντας στην καλύτερη δυνατή ανάδειξη των συλλογών και την παρουσίαση των έργων των καλλιτεχνών-δωρητών. Η επιλογή των έργων περιλαμβάνει Έλληνες και ξένους καλλιτέχνες καθώς και πολυάριθμα νέα αποκτήματα, μεταξύ των οποίων πολλά έργα νέων καλλιτεχνών, αναδεικνύοντας πολλαπλές πτυχές της σύγχρονης καλλιτεχνικής δημιουργίας.

Παράλληλα με τις περιοδικές εκθέσεις που διοργανώνονται, τα έργα της μόνιμης συλλογής εναλλάσσονται ανανεώνοντας τη σχέση με το χώρο, το κοινό και τους καλλιτέχνες.