Για το 2016 το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM) έχει επιλέξει το θέμα «Μουσεία και πολιτιστικά τοπία».

Στο πλαίσιο της Διεθνούς Ημέρας Μουσείων το ΑΜΘ διοργανώνει τη δράση με τίτλο «Πολύγλωσσο Μουσείο με μουσικές συναντήσεις».

Στο πλαίσιο της δράσης θα πραγματοποιηθούν ξεναγήσεις στη νοηματική, σε άτομα με προβλήματα όρασης και στο ευρύ κοινό. Οι ξεναγήσεις θα πραγματοποιηθούν στις μόνιμες υπαίθριες εκθέσεις του Μουσείου «Μνήμη και λίθοι» και «Αγρός, Οικία, Κήπος, Τόπος» αλλά και στις περιοδικές εκθέσεις «Ραιδεστός - Θεσσαλονίκη. Αρχαιότητες σ' ένα ταξίδι προσφυγιάς» και «Αρχαίο DNA. Παράθυρο στο παρελθόν και στο μέλλον».

Μουσικά σύνολα πλαισιώνουν την εορταστική ατμόσφαιρα της ημέρας σε διάφορα σημεία του Μουσείου. Για πρώτη φορά θα πραγματοποιηθούν προσωπικές συναυλίες στους επισκέπτες!

Η δράση ολοκληρώνεται με τη συναυλία λήξης στο αίθριο του Μουσείου με σύνολα Παραδοσιακής, Ευρωπαϊκής και Σύγχρονης Μουσικής του Τμήματος Μουσικής Επιστήμης και Τέχνης του Πανεπιστημίου Μακεδονίας, σε μουσική επιμέλεια του Σωκράτη Σινόπουλου σε τραγούδια και μουσικά έργα για το Μάϊο και την Άνοιξη.

pdfΠρόγραμμα Ξεναγήσεων

Περισσότερες πληροφορίες