ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

ΔΙΕΘΝΗΣ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2012

«Το Μουσείο σε έναν κόσμο που αλλάζει.

Νέες προκλήσεις, νέες εμπνεύσεις»

Με αφορμή τη Διεθνή Ημέρα Μουσείων 2012 το Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης οργάνωσε μία σειρά εκδηλώσεων που μπορούν όλοι να παρακολουθήσουν δωρεάν.

Πρόγραμμα

Παρασκευή 18 Μαΐου 2012 (Διεθνής Ημέρα Μουσείων 2012)

11.00 : Ανοιχτή διάλεξη

Το μουσείο τέχνης σήμερα: Προκλήσεις σε έναν κόσμο που αλλάζει.

(Ανοιχτή διάλεξη (με ταυτόχρονη διερμηνεία) στο αμφιθέατρο του Μ.Μ.Σ.Τ.)

Peter Weibel, καλλιτέχνης, επιμελητής και θεωρητικός της σύγχρονης τέχνης, Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος, ΖΚΜ, Κέντρο Τεχνών και Νέων Μέσων, Karlsrhue, Γερμανία.

(Συνδιοργάνωση: Ινστιτούτο Γκαίτε, Δ.Π.Μ.Σ. «Μουσειολογία» Α.Π.Θ. και Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας, Εταιρεία Ελλήνων Μουσειολόγων

18.00 - 19.00 Ανοιχτή ξενάγηση στη μόνιμη συλλογή και στις περιοδικές εκθέσεις του Μακεδονικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης. Συγκεκριμένα η ξενάγηση θα πραγματοποιηθεί:

στη Μόνιμη Συλλογή (Τριώροφο «Αλέξανδρος Ιόλας»)

στην έκθεση «Κάρολος Τσίζεκ. Σχήμα Καρδιάς» και

στην έκθεση «Απόστολος Γεωργίου, Ζωγραφική»

19.00 - 21.00: Ανοιχτή διάλεξη

Η Μουσειολογία σήμερα.

Ματούλα Σκαλτσά, καθηγήτρια Ιστορίας της Τέχνης και Μουσειολογίας, Α.Π.Θ, Διευθύντρια του Διαπανεπιστημιακού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών "Μουσειολογία", Α.Π.Θ. και Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας

Πάνος Τζώνος, ομ. καθηγητής Αρχιτεκτονικής, Α.Π.Θ., Συντονιστής της Διδακτικής Περιοχής "Αρχιτεκτονικός Προγραμματισμός και Σχεδιασμός Μουσείων και Εκθέσεων και Ανάδειξη Αρχαιολογικών Χώρων και Μνημείων", Δ.Π.Μ.Σ. "Μουσειολογία"

(Ανοιχτή διάλεξη στο αμφιθέατρο του Μ.Μ.Σ.Τ. που διοργανώνεται στο πλαίσιο των Μαθημάτων για τον Πολιτισμό με φετινή θεματική «Η τέχνη στα χρόνια μετά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο»)

Η είσοδος στο μουσείο και στις εκδηλώσεις του είναι δωρεάν καθ’ όλη

τη διάρκεια της ημέρας.