Μουσική παράσταση εμπνευσμένη από την έκθεση «O Goya στο Τελλόγλειο», την  Κυριακή 22 Ιανουαρίου, στις 5 το απόγευμα,  στο Τελλόγλειο , ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ, από το Εργαστήριο Μουσικού Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ. (Τμήμα Θεάτρου).

«Τραγούδια για τις μέρες που έφθασαν κιόλας…»

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

goya bomboloΤο Εργαστήριο Μουσικού Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ. (Τμήμα Θεάτρου) παρουσιάζει την Κυριακή 22 Ιανουαρίου, στις 5 το απόγευμα, στο Τελλόγλειο  Ίδρυμα  Τεχνών Α.Π.Θ. -είσοδος ελεύθερη- μια μουσική παράσταση εμπνευσμένη από την έκθεση «O Goya στο Τελλόγλειο».

Στην παράσταση, η οποία έχει τίτλο  «Τραγούδια για τις μέρες που έφθασαν κιόλας…», ακούγονται, μεταξύ άλλων, τραγούδια των R. Wainwright, Clash, B. Vian, G. Brassens, J. Brel, T. Waits, Tiger Lillies και κείμενα των Σαίξπηρ, Μπύχνερ, Λόρδου Βύρωνα.

Επιλογή κομματιών - μουσική επιμέλεια: Κώστας Βόμβολος
Χορογραφία στο ποίημα 'Darkness': Κωνσταντίνος Κατσαμάκης

Συμμετέχουν: Μαρία Ασλανίδου, Αλίκη Ατσαλάκη, Αννυ Βαλουγεώργη, Έλενα Βισέρη, Μαριλού Βόμβολου, Ροδιά Βόμβολου, Παναγιώτης Δεληνικόπουλος, Έλενα Ζήκου, Σίσυ Θεοφίλου, Ειρήνη Κυριακού, Μαριλένα Κυριάκου, Εύη Παπαδοπούλου, Πέτρος Παπαζήσης, Κάτια Παπαϊωάννου, Παναγιώτης Παπαϊωάννου, Γιώργος Σοφικίτης

Κιθάρα: Γιάννης Πουρνάρας